uzman çavuş alımı, uzman çavuş başvuru, uzman çavuş ne zaman?

Askere Giderken Alınması Gereken Malzeme Listesi

Askere Giderken Alınması Gereken Malzeme Listesi

Askerlik çağı gelip çatan birçok Türk genci için oldukça tatlı bir heyecan başlamaktadır. Bununla birlikte askerlik dönemi yaklaşıp teslim olacak olan bireylerin ailelerinden arkadaşlarına akrabalarından çevrelerine kadar herkes sürekli askerlik hakkında konuşmakta ve böylece ortaya hem keyifli dakikalar hemde biraz bilgi kirliliği çıkmaktadır.Özellikle askere giderken alınması gereken malzeme listesi hakkında sürekli olarak bir şeyler söylenmekte ve herkes kendi şahsi tecrübesini aktararak askere gidecek olan gencin kafası daha da karışmaktadır.Bunun neticesinde askerlik sırasında neler verilmektedir ve askere gitmeden neler alınması gerekmektedir net olarak ortaya çıkamamaktadır.

Türk silahlı kuvvetleri, askere yeni gidecek olan acemi askerler için bir çalışma hazırlayarak askerde verilen malzemeler ve askere giderken götürülmesi gereken malzemeler hakkında detaylı bir çalışma ortaya koyduk. Ancak en baştan şunu da söylemekte fayda var ki askeri birliğin hatta sizin yer alacak olduğunuz takımın, taburun komutanının tavrı götürecek olduğunuz malzemelerin barındırılması noktasında oldukça belirleyicidir. Neredeyse her birliğin farklı kararları bulunmakla birlikte biz orta yolda her askere ihtiyaç olacak olan malzemeleri sıralamaya çalışacağız.

Askere Giderken Devletin Verdiği Malzemeler Nelerdir?

Askere Giderken Alınacaklar
Askerlik malzemeleri bulunulan birliğe göre değişmekle birlikte standart olarak sunulan bazı malzemeler bütün birliklerde acemi askerlere verilmektedir. Bu açıdan bakıldığında aşağıdaki malzemeler bütün askeri birliklerde acemi askerlere giriş sırasında verilmekte ve envantere de kaydedilmektedir.

Kışın giyilmesi için 1 adet parka
1 adet apoletsiz er gömleği
1 adet apoletsiz er elbisesi
1 adet yazlık şapka
1 adet kışlık şapka
1 adet yazlık bot
1 adet kışlık bot
1 adet pijama takımı
1 adet eşofman takımı
1 adet terlik
1 adet spor ayakkabısı
2 adet haki renkte don
1 adet beyaz renkli yün içlik
1 adet spor sırasında giyilecek çorap
1 adet haki atlet
1 adet kışlık eldiven
1 adet yeşil palaska
1 adet spor şortu
1 adet banyo sırasında giyilecek banyo şortu
1 adet ince havlı banyo havlusu
1 adet ince havlı yüz havlusu
1 adet diş macunu ve diş fırçası
Aylık istihkak olarak 200 miligramlık şampuan
Aylık küçük 1tüptıraş köpüğü
Aylık olarak sunulan 4 adet tıraş bıçağı
2 tane künye levhası
1 tane künye zinciri

Görüldüğü üzere temel ihtiyaçların tamamı acemi askerlere devlet tarafından sunulmaktadır. Ancak şunu hemen belirtmeliyiz ki listede yer alan bütün unsurlar bütün birliklerde standart olarak sunulmaya çalışmakla birlikte bir takım dağıtım sıkıntıları her zaman yaşanmaktadır.En temel ihtiyaçların dağıtımı sırasında bittiği, stokta kalmadığı göz önünde bulundurularak özellikle temel ihtiyaçlar noktasında mutlaka alternatif üretilmelidir. Ancak acemi askerlerin çarşı izni de olamayacağı için özellikle ilk birkaç hafta sıkıntılar yaşanabilir.

Askere Giderken Alınması Gerekenler Nelerdir?

Görüldüğü gibi aslında birçok temel ürün liste olarak size sunulmaktadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz sebeplerden ötürü bir takım sıkıntılar yaşamanız kaçınılmazdır. Siz de bizim verecek olduğumuz listedeki ürünleri temin ederek askere giderken yanınızda götürün. Böylece özellikle askeriyede bulunması gereken en önemli iki unsur olan hijyen ve kişisel bakım noktasında sıkıntı yaşamayın.

Askerliğinizi sözleşmeli er olarak yapmak için burayı tıklayın.