Bedelli askerlik celp dönemi başvuru süreci

Bedelli askerlik celp dönemleri ne zaman açıklanacak sorusu araştırılıyor. Bedelli askerlik 4. Celp dönemi ve başvuru süreçleri merak edilen konular arasında yer alıyor.

Bedelli askerlik ile ilgili arayışlar sürüyor. İlk üç celp döneminde silah altına alınan adayların sevk tarihleri ve birlikleri E-devlet üzerinden adayların bilgisine sunulmuştu. 15 Eylül’de silah altına alınacaklar için celp yerleri 28 Ağustos’ta, 6 Ekim’de silahaltına alınacaklar için 6 Eylül’de açıklama yapıldı. Üçüncü dönemde (27 Ekim 2018) silah altına alınacaklar için 27 Eylül 2018’de e-Devlet’te ilan edildi. İlk celp döneminde silah altına alınan adaylar askerlik görevini tamamladı. 5 Ekim tarihinde terhis olan adayların ardından 6 ekim tarihinde ikinci celp döneminde silah altına alınacak olan adaylar birliklerine teslim olmaya başladı. 3. celp döneminde silah altına alınacak olan adaylar ise 27 Ekim tarihinden itibaren tertip edildikleri birliklere teslim olacak. 4. celp dönemi ise 3 Kasım’da Bedelli askerlik başvurularının sona ermesinin ardından belli olacak. Başvurulardan sonra Bakanlık tarafından bedelli askerlik yapacaklara yönelik celp planlamalarının düzene sokulacağı ve başvuru sayılarına göre celp dönemlerinin oluşturulacağı ifade ediliyor.

Bedelli askerlik 4. Celp dönemi açıklaması araştırılıyor. Bedelli askerlik başvuruları nasıl yapılır? Bedelli askerlik, 3 Ağustos’ta Resmi Gazetede yayımlanan KHK ile resmen yürürlüğe girdi. Bedelli askerliğin resmiyet kazanmasıyla birlikte başvuru kılavuzu Milli Savunma Bakanlığının (MSB) Askeralma Genel Müdürlüğü (ASAL) üzerinden yayımlandı. Bedelli askerlik başvurusu ise E-Devlet üzerinden gerçekleştirilirken, ikinci aşama banka dekontlarıyla birlikte askerlik şubesinde tamamlanacak. Başvurular 3 Kasım 2018 tarihine kadar devam edecek. 15 Eylül’de silahaltına alınacaklar için celp yerleri 28 Ağustos’ta, 6 Ekim’de silahaltına alınacaklar için 6 Eylül’de açıklama yapıldı. Üçüncü dönemde (27 Ekim 2018) silah altına alınacaklar için 27 Eylül 2018’de e-Devlet’te ilan edildi. İlk celp döneminde silah altına alınan adaylar askerlik görevini tamamladı. 5 Ekim tarihinde terhis olan adayların ardından 6 ekim tarihinde ikinci celp döneminde silah altına alınacak olan adaylar birliklerine teslim olmaya başladı. 3. celp döneminde silah altına alınacak olan adaylar ise 27 Ekim tarihinden itibaren tertip edildikleri birliklere teslim olacak. 4. celp dönemi ise 3 Kasım’da Bedelli askerlik başvurularının sona ermesinin ardından belli olacak. Bedelli askerlik ile ilgili merak edilenlere haberimiz içerisinden ulaşabilirsiniz.

BEDELLİ ASKERLİK CELP TARİHLERİ NE ZAMAN?

İlk 3 döneme ait temel eğitime planlanan yükümlülerin birlik bilgileri, yoklama durumları ve sevk evraklarını alabilecekleri tarihler de belirlendi.

Buna göre, söz konusu bilgiler birinci dönemde (15 Eylül 2018) silah altına alınacaklar için 28 Ağustos 2018, ikinci dönemde (6 Ekim 2018) silah altına alınacaklar için 6 Eylül 2018, üçüncü dönemde (27 Ekim 2018) silah altına alınacaklar için 27 Eylül 2018’de e-Devlet’te ilan edilecek. İlk 3 döneme planlanmayan diğer yükümlülerin celp planlaması ise 3 Kasım’dan sonra yapılarak ayrıca duyurulacak.

Bedelli askerlik celp dönemi yerleri e-devlet ilanı

Birinci celp dönemi tarihi – 15 Eylül 2018

Celp yerleri e devlet üzerinden ilanı : 28 Ağustos 2018

İkinci celp dönemi tarihi – 6 Ekim 2018

Celp yerleri e devlet üzerinden ilanı : 6 Eylül 2018

Üçüncü celp dönemi tarihi – 27 Ekim 2018

Celp yerleri e devlet üzerinden ilanı : 27 Eylül 2018.

Celp dönemleri ilan edilen yükümlülerin yoklamalarını celp dönemleri için belirlenen ve e-Devlet’te kişisel olarak belirtilen yoklama tarihine kadar tamamlaması gerekecek. Gerekli işlemlerini süresi içerisinde tamamlamayan yükümlüler bedelli askerlik kapsamı dışına çıkartılacak.

Milli Savunma Bakanlığınca belirlenen celp dönemleri Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu ve ulusal yayın yapan radyo ve televizyon kanalları ile  “www.asal.msb.gov.tr” adresinden duyurulacak. Yapılacak duyuru Askerlik Kanunu’nun 25 ve 45’inci maddeleri gereği yükümlülere tebliğ mahiyetinde olacak.

Ayrıca sözleşmeli er olmak isteyen adaylar da başvurularını nasıl yapacaklarına dair detaylı bilgileri cep telefonu uygulaması vasıtasıyla öğrenebilirler.

Online başvuru kılavuzu danışmanlığına erişmek için cep telefonu uygulamasını burayı tıklayarak indirebilirsiniz.