Sözleşmeli Er Alımı Yaş Kriteri

MSB Erbaş Alımı ve Sözleşmeli Erbaş Alımı Askerlik ve Yaş Kriterleri

MSB Erbaş Alımı ve Sözleşmeli Erbaş Alımı Askerlik ve Yaş Kriterleri

Milli Savunma Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş alımı başvurularını başlattı. Adayların 36 ay askerlik şartı, yaş kriteri nelerdir? Askerdekiler başvurabilecek mi? Askerlik ve yaşla ilgili tüm kriterler…

Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2018 yılı uzman erbaş  ve sözleşmeli Erbaş başvuruları kılavuz doğrultusunda başladı. Toplamda 43 bin yeni personel alınacak.  2018 alımlarında da askerlik ve yaş kriterleri değişmedi. Adaylar için oldukça önemli olan 36 ay kriterinde değişiklik yok. Terhisin üzerinden 36 ay geçmemiş olması gerekiyor. Bu kapsamda 3 yıldan fazla süre önce askerliğini tamamlayanlar başvuru yapamayacak. Online başvuru kılavuzu ve detaylı bilgiler için burayı tıklayınız.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2018 yılı uzman erbaş  ve sözleşmeli Erbaş başvuru kılavuz

Ayrıca yaş kriteri de oldukça zorlayıcı. 29 yaşını doldurmamış olmak gerekiyor. Yani 29 yaşından gün alanlar başvuru yapamayacak. Yaş ve askerlik ile ilgili olarak 2018 yılında Milli Savunma Bakanlığı tarafından ilan edilen 43 bin uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş alımında bulunan tüm kriterler şu şekildedir:

Askerlik hizmetini erbaş veya er olarak yapmış veya başvurduğu esnada yapıyor olmak şartı bulunuyor.

Askerlik hizmetini erbaş veya er olarak yapmış olanlardan terhisinin üzerinden üç yıldan fazla süre geçmemiş olmak gerekiyor.

Askeri okullardan ilişiği kesilenler başvuru yapamayacak. Ayrıca daha önceden Türk Silahlı Kuvvetlerinde yedek subay dâhil, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak şartı bulunuyor.

Halen askerde olanlar başvurabilecek mi?

Halen Sözleşmeli Er olarak görev yapan ve başvuruda bulunmak isteyen adaylar sözleşmeli erbaş ve er yönetmeliği doğrultusunda kılavuzda belirtilen kriterleri sağlamaları koşuluyla müracaatta bulanabilirler.  Online başvuru kılavuzu ve detaylı bilgiler için burayı tıklayınız.

Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu hükümlerine göre istihdam edilen personelden, kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilenler ile kendi isteği ile sözleşmesini yenilemeyenler veya ayrılanlar ilgili mevzuattaki şartları sağlamak ve 01 Ocak 2018 tarihi itibarıyla en fazla 29 yaşında olmak şartıyla, uzman erbaşlığa başvurabilirler.

29 yaş kriterine kimler uymaktadır?

En az üç yıl görev yapmış olanlar, müteakip sözleşme süresi içerisinde kendi Kuvvet Komutanlıklarına başvuru yapabilir. Bu durumda olanların, başvurularının kabul edilmesi halinde uzman erbaşlığa geçenlerin sözleşmeleri kendiliğinden son bulur. Başvuruda bulunan sözleşmeli erbaş ve erlere nitelik belgeleri, görev yerleri, hizmet süresi, eğitim durumu, takdir ve ceza durumları dikkate alınarak öncelik verilir. Sözleşmeli çavuşlar, mezuniyet kriterlerini sağlamak ve 01 Ocak 2018 tarihi itibarıyla 29 yaşında olmak şartıyla uzman erbaşlığa uzman çavuş rütbesiyle başlarlar.

Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için birlik komutanlıklarınca düzenlenen nitelik belgesinde 80 ve üzeri not almış olmak gerekiyor.

Online başvuru kılavuzu ve detaylı bilgiler için burayı tıklayınız.

Lütfen Yorumunuzu Yazınız.