Sözleşmeli er başvuru yap

Sözleşmeli er başvuru yap

Sözleşmeli er başvuru yap

Sözleşmeli er başvuru yap çalışmasında ayrıntılar netleşti. 4/C’li olması kararlaştırılan sözleşmeli erler en çok 7 yıl görev yapacak. Maaşları 3bin 300-4 bin lira arasında olacak. Ayrıldığında aldığı maaş toplamının yarısı kadar ikramiye verilecek. Astsubaylık yolu da açık bırakıldı. Online başvuru kılavuzu ve detaylı bilgiler için burayı tıklayınız.

En az 3, en çok da 7 yıl bu görevi yapacak kişiler, 20 yaşında küçük, 29’dan büyük olamayacak. Görevine (komando, piyade, istihkamcı, levazımcı) göre maaşları belirlenecek bu kişiler 3 bin 300 lira ile 4 bin lira arasında ücret alacak. Hazırlanan taslak gelecek hafta Bakanlar Kurulu’nda karara bağlanacak hale getirilecek. Bu kişilerin uzman çavuş ya da astsubaylığa kadar yükselme imkanları da olacak.

Hazırlanan taslağa göre, 4/C’li olarak görev alacak sözleşmeli erler en az 3, en çok 7 yıl görev yapacak, uzman çavuşluğa ve astsubaylığa kadar yükselmelerine imkan sağlanacak. Bu kapsamda 20 yaşından küçükler ile 29 yaşından büyükler başvuru yapamayacak. Askerliği sırasında da görev kabiliyetleri benimsenen kişiler arasından askerlik bitiminde de sözleşmeli erlik başvurusunda bulunmaları sağlanacak. Askerlik sonrası bu görev için birlik komutanları, Milli Savunma Bakanlığı’na önerebilecek.Online başvuru kılavuzu ve detaylı bilgiler için burayı tıklayınız.

MAAŞLARI TOPLAMININ YARISINI ALABİLECEKLER
Sözleşmeli erlere, meslekten ayrıldıklarında yaşamlarını sürdürebilmeleri ve iş kurabilmeleri için yüksek miktarda toplu bir paranın ödenmesi planlanıyor. Bu tutarın ne olacağı, şimdilik net değil. Ancak çalışmalar kapsamında, görev sırasında aldıkları maaşların toplamının en az yarısı olması üzerinde duruluyor. Buna göre, 3 bin lira alan bir sözleşmeli er, bir yılda 36 bin, 7 yıl görev yaptığında ise 252 bin lira maaş alacak. Görevden ayrılırken de bunun yarısını yani 126 bin lirayı toplu tazminat olarak alabilecek.

UZMAN ERBAŞLIKLA UYUM ENDİŞESİ
Görüşmelerde, yürürlükte bulunan uzman er ve erbaşlık uygulamasıyla sözleşmeli er başvuru uygulaması arasında uyum sorunu yaşamasına ilişkin endişeler de dile getirildi. Bu kapsamda Milli Savunma Bakanlığı‘nın uzman erbaş uygulamasının da istenildiği şekilde işlevsel olmadığı vurgulandı. Uzman er ve erbaş konumundaki kişilerin de yasada ilk olarak 30 yaşına kadar bu görevde bulunacakları kararı olduğu hatırlatıldı. Ancak sürenin daha sonra 45 yaşına çıkarıldığı ve ardından da bu kişilerin devlet memurluğuna alındığı kaydedildi. Bu nedenle, sözleşmeli er projesinin de uzman erbaşlık sisteminde olduğu gibi iyi işleyemeyeceği kaygısı bulunuyor.

3000-4000 TL ARASI MAAŞ
Sözleşmeli er olmak için başvuran adayların maaşlarına ilişkin çalışmalar sürerken, görev konumlarına göre farklı ücret almaları kararlaştırıldı. Görevini komando, piyade, istihkamcı, levazımcı gibi farklı yapanlara farklı ücret verilecek. Bu ücretlerin de skalası  3 Bin lira ile  4 bin lira arasında olacak. Ücretler bu rakamların altında ya da üstünde olmayacak. Ancak Güneydoğu’da aktif çatışma içerisinde görev alanlara ayrıca bölge tazminatı verilecek. Online başvuru kılavuzu ve detaylı bilgiler için burayı tıklayınız.