Sözleşmeli er başvuru yapmak

Sözleşmeli er başvuru yapmak isteyenler

Sözleşmeli er başvuru işlemleri yapan adaylara ”profesyonel” eğitim- Terörle mücadelede profesyonel askerlik hedefiyle başlatılan sözleşmeli er uygulaması kapsamında personel alımları sürüyor.

Sözleşmeli er olmak istiyorsanız 2018 yılı için başvurular başladı. Sözleşmeli erlere, operasyon tazminatıyla birlikte aylık 3 bin 700 lira maaş, 7 yıllık görevin ardından TSK’dan ayrılma halinde ise 90 bin lira toplu tazminat ödeniyor. Sözleşmeli er başvuru kılavuzu ve detaylı bilgi için burayı tıklayın. 

2018 YILI SÖZLEŞMELİ ER ALIMI

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 2018 yılı için sözleşmeli er başvuru yap alımına yönelik yeni bir ilan daha yayımladı.  Sözleşmeli er başvuru kılavuzu ve detaylı bilgi için burayı tıklayın.

SÖZLEŞMELİ ER BAŞVURUSU YAPANLAR NEREDE EĞİTİM GÖRECEKLER?

İç güvenlik bölgesindeki birliklerde görevlendirilecek sözleşmeli er başvuru yapan adayların eğitimleri Isparta İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkez Komutanlığı’nda gerçekleştiriliyor. Her türlü koşulda görev yapmak üzere komando eğitiminden geçirilen sözleşmeli erler, bir eğitim devresinde silahlı, teçhizatlı ve arka çantalı dayanıklılık yürüyüşleri yapıyor. Sızma parkurundan geçirilen personel, bu parkurdaki eğitimleri sırasında makineli tüfeklerle emniyetli biçimde yapılan ateş altında ilerliyor.
Sözleşmeli er başvuru yap adayları, eğitimleri boyunca sarp ve eğimli arazilerde 3-4 gün kesintisiz sürdürülecek operasyonda asgari 30-40 kilometre yürüyebilecek, kendisine ve silah arkadaşlarına güvenerek teröristler ile temas sağlandığında onu etkisiz hale getirebileceğine inanacak, verilecek her türlü görevi başarabilecek hale getiriliyor.
EĞİTİM SÜRESİ 10 HAFTA
Eğitimler 10 haftalık sürecek şekilde planlanırken, halen 136 sözleşmeli erin eğitim faaliyeti sürüyor. Sözleşmeli erlere icra edecekleri görevlere yönelik ihtiyaç duyacakları bütün silahlar ile atış yaptırılıyor ve el bombası eğitimlerine özel önem veriliyor. Eğitim programı çerçevesinde, tekmil alma, bölük tören geçişi, temel beden eğitimi, güç mania parkurundan geçiş, arazi şartlarında ilerleme, dağ iniş ve çıkış eğitimi, ilerleme düzeni ve temasta harekat tarzının görülmesi, motorlu kolda pusuya karşı harekat tarzı gibi konulara ağırlık veriliyor.
BAŞVURU KOŞULLARI NELER?
En az ilköğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olup askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlayanlar sözleşmeli er olmak için başvuruda bulunabiliyorlar. Sözleşmeli er başvuru kılavuzu ve detaylı bilgi için burayı tıklayın.
Başvuruda bulunacakların, terhislerinin üzerinden 3 yıldan fazla süre geçmemiş, düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 26 yaşından gün almamış olmaları gerekiyor. Halen askerlik vazifesini yapanlar da müracaatta bulunabiliyorlar.
Ön şartları uyan adaylar, sağlık muayenesi, spor testi ve mülakattan sonra 10 hafta askeri eğitimden geçiriliyor.
45 GÜN İZİN + MAAŞ + SİGORTA + TOPLU TAZMİNAT
Sözleşmeli erler sigortalı sayılıyor ve her yıl 45 gün izin alma hakkı bulunuyor. Sözleşmeli er maaşı, Ocak 2018 yılı itibarıyla 3 bin 500 lira civarında maaş verilmesinin yanı sıra hudut ve iç güvenlik bölgelerinde görev yapmaları halinde, ayrıca ekstra tazminat ödeniyor. Sözleşmeli erler, 7 yıl görev yaptıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri‘nden (TSK) ayrılmaları halinde 90 bin TL’ye yakın toplu tazminat alabiliyor. Sözleşmeli er başvuru kılavuzu ve detaylı bilgi için burayı tıklayın.