Sözleşmeli er maaşları ne kadar ?

Sözleşmeli er maaşları ne kadar ?

Sözleşmeli er maaşları ne kadar ?

Sözleşmeli er maaşları her yıl güncellenmektedir, bu sebeple sürekli yenilenen maaş tablosu, ek zamlar ve ohal gibi ek tazminatlarla birlikte sürekli değişiklik gösterebilir.  En güncel maaş bilgilerini öğrenmek için sözleşmeli er cep telefonu uygulamasını burayı tıklayarak indirebilirsiniz.

SÖZLEŞMELİ ER BAŞVURU MAAŞ VE ÖZLÜK HAKLARI

1. Sözleşmeli erbaş ve erlerin giyecek, bakım ve barınmaları ile iaşeleri, ön sözleşme dönemi de dahil olmak üzere erbaş ve erler gibi devlet tarafından sağlanır.

2. Sözleşmeli er adayları ile sözleşmeli erler, ön sözleşme yapılması ile birlikte 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre sigortalıdır.

3. Sözleşmeli er adaylarına, eğitim birliğinde eğitime başladığı ön sözleşme tarihinden itibaren, aylık ücretin üçte ikisi oranında ücret ödenir. Müteakiben sözleşme tarihinden itibaren aylık ücret ödenir.

4. Sözleşmeli erbaş ve erlerin her yıl; 30 gün kanuni, 15 gün mazeret izni olmak üzere toplam 45 gün izin alma hakkı vardır.

5. Askerlik hizmetini yapmamış ve üç yıl sözleşmeli er olarak görev yapanlar askerlik hizmetini yapmış sayılır.

6. İlk sözleşmeleri sona eren erbaş ve erler ilgili mevzuat doğrultusunda uzman erbaş veya astsubaylığa başvuruda bulunabilirler.

7. Sözleşmeli erbaş ve er olarak yedi hizmet yılını doldurarak ayrılanlar, ilgili mevzuattaki şartları taşımaları kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarındaki boş kadrolara atanabilirler.

8. Sözleşmesi sona eren sözleşmeli erbaş ve erler, sözleşme fesih nedenlerine bağlı olarak hizmet ettikleri süre kadar veya hizmet ettikleri sürenin yarısı kadar genel sağlık sigortalısı sayılmaya devam ederler.

9. Türk Silahlı Kuvvetlerinden sözleşmesi sona ererek ayrılan erbaş ve erlere ikramiye (tazminat) ödenir.

Sözleşmeli er maaşları her yıl güncellenmekte olup gereken zam ve eklemeler yapıldıktan sonra her yıl yeni bir sözleşmeli er maaşları tablosu oluşturulur. Sözleşmeli er başvuru maaşları kişilerin sözleşmeli er olarak çalıştıkları süreye yani hizmet yılına göre belirlenir. Hizmet yılı arttıkça devletin sözleşmeli er personellerine ödediği maaş miktarı da artış gösterir.

1 yıl hizmet veren sözleşmeli erler 3.254 ile 4.004 tl arası maaş alırlar. 7 yıl hizmet verenler ise 3.260 ile 4.441 tl arasında maaş alırlar. 2018 sözleşmeli er maaşları ortalama olarak bu sınırlarda olup hizmet verilen birliğe göre maaş miktarları değişebilmektedir.

Ayrıca sözleşmeli er seçim aşamalarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz