sözleşmeli er nasıl olunur

Sözleşmeli Er Mülakatları Nasıl Yapılır?

Sözleşmeli Er Mülakatı hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir.  2018 yılında sözleşmeli er alımı mülakatlarına girmek isteyenler için aşağıdaki yol haritası çok faydalı olacaktır.

Başvurusu kabul edilmiş adayların gerekli belgeleri eksiksiz olarak dosyalaması gerekmektedir. Sözleşmeli er mülakatları için gerekli belgeleri öğrenmek için burayı tıklayarak cep telefonu uygulamasındaki yönergeleri takip edebilirsiniz. İşlemlerinizi tamamlamak için Ankara’daki TSK Personel Alımı Personel Temin Merkezine bizzat gelmeniz gerekmektedir. Ankara’ya otobüs ile gelenler  AŞTİ’den(Ankara Otogar)  Ankaray’a (Ankara Metrosu) binerek Dikimevi durağında inmeleri gerekmektedir. Tren ile gelecek olanlar Kayaş istikametine giden banliyö trenleri ile Cebeci durağında inmeleri gerekmektedir. Havaalanından gelecek adaylar ise AŞTİ, Ulus ya da Kızılay yönlerinden herhangi birine giderek toplu taşıma araçlarıyla Cebeci/ Dikimevi durağında inmeleri gerekmektedir.

Not: Sabah erken saatlerde gelmeniz sizin faydanıza olacaktır. Öğleden sonraya kalan adaylar daha uzun zaman harcamaktadırlar.

TSK Personel Temin Merkezi’ne (PERTEM) ulaştıktan sonra nizamiye girişinde belgeleriniz ve kimlik bilgileriniz kontrol edilmektedir. İçeriye cep telefonu, şarj cihazı ve buna benzer eşyalar alınmamaktadır. Bu nedenle girerken sizin için temin edilen emanet bölümüne bırakmanız gerekmektedir. Daha sonra evraklarınızda eksiklik varsa düzenlemeniz için yardımcı olunmaktadır.  Kayıt işlemleriniz tamamlandıktan sonra  sağlık kontrol ve muayene işlemleriniz için bir askeri hastane seçmeniz gerekmektedir.

Kayıt işlemlerinden sonra mülakat adımları başlamaktadır. Mülakatlar 20 kişilik gruplar halinde yapılmaktadır.  Öncelikle ön muayene ve genel muayene işlemlerine tabii tutulmaktasınız. Vücut oran kontrolü, dövme, faça, iz, doğum lekesi gibi göze çarpan unsurlar ve bedenin genel hareketliliği kontrol ediliyor. Bu aşamada bir problemle karşılaşılmadığı taktirde spor mülakatlarına geçmeniz olasıdır. Spor mülakatlarında, minderde şınav, mekik vb. spor faaliyetleri gerçekleştirmeniz beklenmektedir.

Spor faaliyetlerinde dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, enerjinizi optimize kullanmaktadır. Yapmanız gereken hareketleri biran önce ve hızlı yapmaya çalışırken nefesinizin kesilmesi ve tansiyonunuzun düşmesi gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için mülakatlara gelmeden önce mutlaka spor antremanları yapılmalıdır. Ayrıca mülakat günü beslenmeye çok önem verilmelidir. Türk Silahlı Kuvvetleri personel alımı işlemleri gerçekleştirilirken gün boyunca çeşitli takviye besinler sağlamaktadır fakat her şahıs kendi bedeninden sorumlu olduğundan dolayı dikkatli davranmanız faydanıza olacaktır.

Spor mülakatlarını başarıyla tamamlayan adaylar gün sonu kayıt işlemlerini tamamlamak ve değerlendirmeye tabi tutulmak üzere bekleme salonuna alınmaktadırlar. Burada İşlem komutanları sözlü mülakat sorularıyla aday hakkında genel bilgileri elde etmektedir. Basit sorular, genel kültür bilgisi sınanması, konuşma, iletişim ve beden dili gibi ifadeler dikkate alınarak son mülakat tamamlanır ve aday bekleme ve dinlenmeye alınır.

Tüm aşamalardan sonra aynı gün adayların kabul edilip edilmedikleri açıklanır ve kabul edilenler sağlık muayenelerini yaptırmak üzere bilgilendirilirler. Son olarak Ön başvuru işlemlerini online olarak yapabilirsiniz. Onun için burayı tıklayarak başvuru uygulamasını cep telefonunuza indirmeniz gerekmektedir.

 

Lütfen Yorumunuzu Yazınız.