Sözleşmeli Er ve Erbaşların Çalışma Şartları

Sözleşmeli Er ve Erbaşların Çalışma Şartları

Sözleşmeli Er ve Erbaş Nedir? Ne iş Yapar?

Sözleşmeli erbaş ve erler, belli bir ücret karşılığında erbaş ve er görevlerini yerine getiren askerlerdir. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları yılın belli dönemlerinde sözleşmeli er alımı için ilan yayınlar ve başvuruları alarak değerlendirir. Fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarıyla sözleşmeli er alımları yapılır.

Sözleşmeli Er ve Erbaşların Sözleşme Süreleri Ne Kadar?

Sözleşmeli erlerin ilk sözleşme süreleri 3 veya 4 yıldır. Bu sürenin ardından sözleşmeli erler tekrar sözleşme imzalama hakkına sahiplerdir. İkinci sözleşme için de alt sınır 1 yıl, üst sınır 3 yıldır. Hizmet süresi 7 yıla ulaştığında bir daha sözleşme imzalanamaz. Ayrıca sözleşme süresi sona ermeden sözleşmeli er istifa edemez. İki yıl hizmet veren sözleşmeli erler sözleşmeli onbaşı, iki yıl hizmet veren onbaşılar ise sözleşmeli çavuşluğa terfi eder.

Sözleşmeli Erlerin Özlük Hakları Nelerdir?

Sözleşmeli erler, vatani görevini yapan erbaş ve erler gibi kışlada kalır, yemek ve yatak ihtiyaçları devlet tarafından karşılanır ve bunlar ücretsizdir. Bu açıdan yükümlü erbaş ve erlerle benzerlik taşısalar da sözleşmeli erler ücret karşılığı görev yaparlar. Sözleşmeli er maaşı ilk yıl brüt 2 bin 537 iken bu tutar enflasyon oranında artar. Deniz piyade gibi sınıflarda ilave ücretlendirme de yapılabilir.

Sözleşmeli erlerin izin hakları vardır. Sözleşmeli erlerin 30 günü yıllık izin, 15 günü mazeret izni olmak üzere 45 gün izin kullanma hakları vardır. Yakınlarının vefatı durumunda 10 günlük ek mazeret izni de verilebilir. Sözleşmeli erler hafta sonları izin kullanma hakkına da sahiptirler. Ancak evli dahi olsalar hafta içi mesai bitiminde evlerine gitme şansları yoktur.

Sözleşmeli Er ve Erbaşlar Memur, Uzman Çavuş, Astsubay Olabilir Mi?

Sözleşmeli erlerin en fazla 7 yıl hizmet verebileceğini belirtmiştik. 7 yıllık hizmetin sonunda sözleşmeli erler memur olabilirler. Bunun için olumlu nitelik belgesi gerekir. Ayrıca sözleşmeli erler 3 yıllık görev süresinin sonunda 29 yaşına gelmemişse uzman erbaş olabilir. Sözleşmeli erlerin aynı şekilde 3 yıllık sürenin sonunda astsubay olma hakkı da vardır.

Sözleşmeli Er ve Erbaşların Diğer Hakları

Sözleşmeli erlerin silah taşıma hakları yoktur , kendilerine verilen silah görev silahıdır ve bunun dışında silah verilmez. Ayrıca sözleşmeli erlerin orduevi ve askeri kamplardan yararlanma hakları da yoktur. Sözleşmeli erler sigortalı sayılırlar. Ön sözleşme süresi içinde istifa etme, ayrılma hakları vardır ancak sözleşme kesinleştikten sonra ayrılma hakları yoktur.Yıllık izinleri 30 gün mazeret izinleri ise 15 gündür , ön sözleşme döneminde mazeret haricinde izin kullanma hakları yoktur.

Jandarma personel temin işlemleri, uzman çavuş alımı, uzman erbaş alımı, sözleşmeli er başvuru, jandarma uzman çavuş alımı, tsk personel alımı işlemleri için aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz. Ayrıca 2018 sözleşmeli er olmak istiyorum, türk silahlı kuvvetleri personeli olarak bu vatana hizmet etmek istiyorum diyenler başvurabilirler. Tsk personel alımı belirli dönemlerde gerçekleştirilmektedir ve sözleşmeli er olmak için gerekli şartları taşımanız gerekmektedir. Uzman çavuş, uzman onbaşı, jandarma özel harekat, jöh, erbaş gibi konularda tüm bilgiler tsk tarafından açıklanmıştır. Jandarma tsk bünyesinde uzman çavuş alımı, uzman onbaşı alımı, sözleşmeli er başvuru, uzman erbaş başvuru, jandarma uzman çavuş alımı yapılmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri başvuru yapmak için BURAYI TIKLAYIP uygulamayı indiriniz.

 

Lütfen Yorumunuzu Yazınız.