Uzman Erbaş Nitelik Belgesi Nedir?

Uzman Erbaş Nitelik Belgesi Nedir?

Uzman erbaş mülakatlarına giderken başvuru belgeleri arasında bulunan uzman erbaş nitelik belgesi, başvuru tarihiyle hala silah altında bulunan adayların komutanlarının veya üstlerinin dolduracağı bir belgedir. Bu belge görev yaptığı yerde üstlerinin ya da komutanının genel görüşleri ve adayın uzman erbaş adaylığına uygun olup olmadığını gösteren bir belgedir.

Uzman Erbaş Nitelik Belgesi Nasıl Doldurulur?

   1- Bu nitelik belgesi uzman erbaş olmak üzere müracaat eden personel için iki nüsha olarak tanzim edilir.

   2- 80 puanın altında not almış olanlara nitelik belgesi tanzim edilmeyecek, adaya tebliğ edilerek tebliğ belgesi şahsi dosyasına konulacaktır. Bu adaylar sınavlara gönderilmeyecektir. Ayrıca adaya ait başvuruyla ilgili herhangi bir belge, resmî evrak kanalı ile gönderilmeyecektir.

   3- Niteliklere heyet personelince ayrı ayrı 10 tam not üzerinden not verilir. Notlar tam sayı veya 1/2 kesirli olarak verilir. Kanaat hanesine “uzman çavuş/uzman onbaşı olmaya layıktır/değildir.” ibaresi yazılır. Heyet personelince; her niteliğe verilen notların ortalaması alınarak nitelik belgesinin son sütununa yazılır. Bölüm sonucu tam sayı çıkmazsa iki hane yürütülür. Verilen Notların ortalaması sicil tam notunun yüzde seksen (% 80) ve daha yukarısı olanlar onaylanır. Verilen Notlar aynı görev kadro yerine birden fazla istekli olduğunda sıralamaya tesir eder ve seçimde etkili olur.

   4- Heyet başkanı, teşkil edilen heyetin en kıdemli subayıdır.

   5- Nitelik belgesini doldurmaya yetkili heyet personeli, Uzman Erbaş Yönetmeliğinin ikinci bölüm dördüncü maddesinde belirtilen personeldir.

   6- Nitelik belgesinin onay makamı; müstakil Taburlarda, Tabur Komutanı, Alaylarda Alay Komutanı (Deniz ve Havada Eşidi), Müstakil Tabur ve Alay eşidi kurum amirliklerinde, Kurum Amiri; Tugay, Tümen, Kolordu ve Ordu (Deniz ve Havada eşidi) doğrudan bağlı birliklerinde ve karargâhlarında ve eşidi kurum amirliklerinde Kurmay Başkanı; Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı; Sahil Güvenlik Komutanlığı; MSB ve Gnkur.Bşk.lığı doğrudan bağlı birliklerinde ve karargâhlarında Personel Başkanlarıdır.

Uzman Erbaş Nitelik Belgesi

Uzman erbaş nitelik belgesi doldururken hemen altında bulunan not şeklinde ibareler şunlardır;
  • NOT1: (80 ALTINDA NOT ALAN ADAYA NİTELİK BELGESİ VERİLMEZ)
  • NOT2: (3 AYDAN AZ ÇALIŞILMIŞ HAKKINDA KANAAT OLUŞMAMIŞ ADAYA “HENÜZ BİR KAANAT EDİLEMEMİŞTİR” ŞEKLİNDE NİTELİK BELGESİ DÜZENLENİR.)
Uzman Erbaş Nitelik Belgesi Nedir?

Jandarma personel temin işlemleri, uzman çavuş alımı, uzman erbaş alımı, sözleşmeli er başvuru, jandarma uzman çavuş alımı, tsk personel alımı işlemleri için aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz. Ayrıca 2018 sözleşmeli er olmak istiyorum, türk silahlı kuvvetleri personeli olarak bu vatana hizmet etmek istiyorum diyenler başvurabilirler. Tsk personel alımı belirli dönemlerde gerçekleştirilmektedir ve sözleşmeli er olmak için gerekli şartları taşımanız gerekmektedir. Uzman çavuş, uzman onbaşı, jandarma özel harekat, jöh, erbaş gibi konularda tüm bilgiler tsk tarafından açıklanmıştır. Jandarma tsk bünyesinde uzman çavuş alımı, uzman onbaşı alımı, sözleşmeli er başvuru, uzman erbaş başvuru, jandarma uzman çavuş alımı yapılmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri başvuru yapmak için BURAYI TIKLAYIP uygulamayı indiriniz.

 

Lütfen Yorumunuzu Yazınız.