uzman erbaş çavuş fark

Uzman Erbaş ve Uzman Çavuş Farkı Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri ( TSK ) bünyesinde görev yapan uzman erbaş ve uzman çavuş farkı nedir, uzman erbaş olarak göreve başlayanlar uzman çavuş olabilirler mi?

Ülkemizin hem sınırı içi hem sınır dışında çok sayıda devam eden operasyonlar bulunduğu için hükümet bilindiği üzere almış olduğu karar doğrultusunda profesyonel orduya geçiş sürecini hızlandırdı. Buna göre on binlerce askeri personel alımı yapılmakta olup genel olarak uzman erbaş ve çavuş rütbelerine alımlar yapılmaktadır.

Uzman Erbaş Uzman Çavuş Olabilir Mi?

Türk Silahlı Kuvvetleri ( tsk ) bünyesinde on binlerce uzman erbaş ve uzman çavuş personeli bulunmaktadır. Peki uzman erbaş ile uzman çavuş rütbe farkı nedir, göreve ilk olarak uzman erbaş rütbesinde başlayan bir askeri tsk personel daha sonradan uzman çavuş olabilir mi ? Nasıl uzman çavuş olabilir?

UZMAN ERBAŞ VE ÇAVUŞ FARKI NEDİR?

Eğer askerlik görevinizi yapmadıysanız veya er rütbesi ile yaptıysanız Türk Silahlı Kuvvetleri’nde göreve başladığınız da uzman erbaş rütbesi yani tek çizgi ile başlarsınız. Fakat askerlik görevinizi çavuş rütbesi ile yaptıysanız o zaman Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde uzman çavuş olarak göreve başlarsınız. Peki uzman erbaş ile göreve başlayan daha sonradan uzman çavuş olabilir mi?

Askerliğinizi yapmadıysanız ya da er olarak yaptıysanız uzman olduğunuzda uzman erbaş olarak görev yapacaksınız. Belirli bir görev süresinden sonra rütbeniz otomatik olarak uzman çavuş olacaktır. Yani uzman erbaş ile uzman çavuş arasında sadece böyle bir fark mevcuttur. Daha detaylı bilgi almak ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şanlı ordusunun onurlu bir mensubu olmak isterseniz burayı tıklayarak başvuru uygulamasını indirip gerekli işlemlere online olarak başlayabilirsiniz.