Uzman Erbaşlara Silah Taşıma Yetkisi Verildi

Uzman Erbaşlara Silah Taşıma Yetkisi Verildi

Yeni yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile daha önce silah taşıma yetkisi verilmeyen uzman erbaşlara silah taşıma yetkisi verildi.

Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelere 695 ve 696 sayılı yeni Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete’de yayınlandı. 696 sayılı kanun hükmünde kararname ile Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan uzman erbaşlara zati demirbaş olarak silah edinme yetkisi verildi. Böylelikle uzman erbaşlar da beylik silahı olarak tabir edilen silah sahiplenme hakkını elde etmiş oldular.

Uzman erbaş olmak için burayı tıklayarak mobil başvuru uygulamasını indirebilirsiniz.

Uzman Erbaşlara Silah Edinme Hakkı Verildi

Uzman erbaşların silah edinme hakkına istinaden yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnamede;
Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’daki düzenlemeyle Milli Savunma Bakanlığınca temin edilen tabanca ve mermiler, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki subay, astsubay ve uzman erbaşlara; Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca temin edilen tabanca ve mermiler, kendi bünyelerindeki subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlara, Emniyet Genel Müdürlüğünce temin edilen tabanca ve mermiler, emniyet hizmetleri sınıfı personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra ünitelerinde istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçilerine, görevlerinde kullanmak üzere bedeli mukabili zati demirbaş silah olarak satılacak. Satılan silahların ayrılma, ihraç ve benzeri sebeplerle geri alınmasına ilişkin usul ve esaslar ile satılma şekil ve şartları, zayi, hasar, onarım, kadro standardı dışı bırakılması, eğitim ve görevde kullanılan mermilerin bedelli veya bedelsiz temini ve diğer konular yönetmeliklerle belirlenecek.

Uzman erbaş ve sözleşmeli er olmak için burayı tıklayarak mobil başvuru uygulamasını indirebilirsiniz.

 

Lütfen Yorumunuzu Yazınız.